Kuchyně bez pachu, mastnoty a páry – vybíráme odsavač par

S rostoucími nároky na kulturu bydlení a klima vnitřního prostředí spolu s dnešním trendem výstavby – spojováním kuchyně s jídelním koutem nebo s celým obývacím prostorem, nelze zapomenout na odsavač par. I když je to jeden ze spotřebičů, jehož koupi ve srovnání s jinými spotřebiči odkládáme většinou až na poslední místo, není vhodné jeho význam zcela podcenit.

Současný trh nabízí širokou paletu odsavačů par na konkrétní podmínky každé kuchyně. Je mnoho typů, které se liší vnějším provedením, šířkou, technickými parametry a především způsobem instalace. Jak si poradit při takovém množství modelů různých značek a hlavně podle čeho si vybrat? Nakonec vše zůstává pouze na nás, vše závisí od našeho vkusu a samozřejmě od našich finančních možností. Abychom při výběru nezůstaly bezradní, je dobré, pokud si zjistíme tyto údaje: výkon odsavače a účinnost pohlcování pachů, míru účinnosti odsavače podle kubatury místnosti, hlučnost podle intenzity odsávání, vybavení digestoře (s osvětlením nebo bez osvětlení) a způsob ovládání – automaticky, ručně, dálkovým ovladačem nebo elektronickým panelem.
Druhy a tvary odsavačů par
Odsavače můžeme rozdělit na odtahové, které odvádějí znehodnocený vzduch větracím potrubím nebo šachtou do venkovního prostředí a na recirkulační, při kterých se znečištěný vzduch v digestoři přefiltruje, zbaví se pachů a nečistot a vrací se zpět do místnosti. V současnosti se některé typy odsavačů vyrábějí s možností využití obou způsobů odsávání vzduchu, tedy s recirkulací i s odtahem. Recirkulace vzduchu je však možná, pouze pokud vzduch prochází přes dva filtry, kde jeden zachytí mastnoty a druhý – uhlíkový odstraňuje ostatní nečistoty a pachy ze vzduchu. Hlavní nevýhodou odtahové verze, zejména v zimním období je odvádění teplého vzduchu. Čistý vzduch přiváděn do místnosti musí opět zahřát. Při recirkulačních verzích se veškerý znehodnocený vzduch čistí a potom vypouští zpět do místnosti. Při takových typech odsavačů je potřebný další filtr a jeho pravidelná výměna.
Současné digestoře vynikají pestrostí tvarů, což odpovídá požadavkům moderních kuchyní. Jejich půdorysné tvary mohou být různé – obdélníkové, čtvercové, půlkruhové, zakulacené osmihranné, elipsovité i rozličné atypické tvary. Z hlediska prostorového vyhotovení rozeznáváme odsavače komínové do prostoru (ostrovní) nebo komínové na stěnu, výsuvné, výklopné, nástěnné, teleskopické a se sklopnou skleněnou stěnou. Designově nejvýrazněji řešení představují ostrovní odsávače, které se montují na strop, nad varné ostrovy. Ostrovní i komínové (na stěnu) odsavače par jsou v současnosti díky své konstrukci vysouvatelné s teleskopickým provedením komínového krytu, to znamená, že výšku komínového krytu lze přizpůsobit různým výškám místností. Odsavače se dají i dokonale zabudovat do kuchyňské linky. Možností je několik, například pod sníženou skříňku, nebo tak, aby odsavač kryla jednoduchá skříňka na koření a podobně. Z hlediska prostorového nebo montážního si lze vybrat odtah znečištěného vzduchu z digestoře směrem dozadu, nahoru nebo do boku. Velikosti digestoří jsou rozmanité, aby se daly vhodně zabudovat do různých kuchyňských linek a sestav. Při osazování odsavače třeba dodržet minimální vertikální vzdálenost odsavače od povrchu sporáku. Tato vzdálenost závisí na druhu sporáku – při elektrickém je to vzdálenost minimálně 65 cm a při plynovém sporáku obvykle 75 cm.


účinnost odsavače
Odsavače vzhledem ke své odsávací plochu mají různou účinnost. Čím je tato plocha větší, tím je větší účinnost odsavače. Pokud odsáváme vzduch při vaření pouze odsávacím ventilem, účinnost odsávání je pouze 40 až 50 procent, přičemž účinnost odsavače s akumulační plochou je 75 až 85 procent.


výkon odsavače
Při výběru odsavače je třeba zohlednit prostorové možnosti a výkon odsávání vzhledem k velikosti místnosti. Jednoduché doporučení říká, že výkon odsavače by měl rovnat minimálně 6-násobku a maximálně 12 násobku objemu místnosti za hodinu. Při určení optimálního výkonu je třeba zohlednit, že část výkonu se ztratí při práci samotného odsávacího systému, proto vypočtenou hodnotu třeba zvýšit přibližně o 20%. Výkon odsavače se pohybuje v závislosti na jeho druhu. Výkon digestoří se udává množstvím odsávaného vzduchu za hodinu. Nejslabší typy odsávají okolo 100 m³ / h výkonné typy dosahují výkon i 1 000 m³ / h, proto si lze vybrat digestoř z různých výkonových řad, podle velikosti kuchyně. Množství odsávaného vzduchu závisí hlavně na rychlosti odsávání. Stupně výkonu ventilátorů mohou být různé, běžně se vyrábějí ventilátory s jedním nebo až čtyřmi stupni výkonu. Některé výrobky mají plynulou regulaci výkonu nebo regulaci s třemi nižšími stupni a jedním intenzivním stupněm.

Related Articles

- Advertisement -pr clanky

Mohlo by Vás zajímat