Chcete si i v létě zachovat chladnou hlavu?

Léto je již v plném proudu a s ním i neodmyslitelné teplo. Přes den spalující slunce, horko se svými příjemnými i nepříjemnými průvodními znaky, večer zase sálající teplo z přehřátých konstrukcí domu … Současný trh nám však nabízí několik možností, jak si poradit s letní horkem. V následujících řádcích najdete stručný přehled zařízení a několik rad, jak si udržet příjemné vnitřní klima v domě nebo v bytě.

Není to tak dávno, kdy jediným dostupným prostředkem na zpříjemnění horkých dnů v našich domovech byl jednoduchý stolní nebo stojanový ventilátor. I dnes si ho můžeme koupit za pár stovek. Vyvolává pocit chladu obtékání proudem vzduchu kolem nás, a tím způsobuje intenzivnější odpařování nadměrného tepla a vlhkosti z naší pokožky. I když nás vánek z ventilátoru mírně ochladí, v prostoru se však úprava teploty neděje. Úpravu teploty zabezpečují až klimatizační nebo chladící zařízení, které se dnes stávají standardem v novostavbách nebo iv rekonstruovaných bytových domech.

chladicí zařízení
Chladicí zařízení v současnosti jsou již dostupné. Najdeme je v nabídce nejen specializovaných firem ale i na pultech obchodních řetězců. Často je nabízejí jako klimatizace, což je zavádějící. Klimatizace obsahuje úplnou úpravu čerstvého i oběhového vzduchu t j. filtraci, ohřev, chlazení, zvlhčování, ionizaci. Chladicí zařízení vzduch pouze filtrují, ochladí a případně mají funkci odvlhčování. Taková úprava je však při dostatečném větrání v bytech výhodná, protože chladicí zařízení na rozdíl od klimatizačních soustav, nepotřebují velké stavební úpravy a jsou levnější. Chladicí zařízení můžeme rozdělit na dělené jednotkové zařízení – s freonového rozvodem (ekologické náhrady) – split (dělená cirkulační chladicí jednotka) a multi split systémy (split s viaxcerými vnitřními jednotkami s možností prodloužení rozvodů), VRV systémy (jsou totožné s MultiSplit, ale mají 16 vnitřních jednotek) s vodním rozvodem, ventilátotovo-konvektorové systémy fan coil a kompaktní mobilní jednotky.

Princip činnosti systémů split je stejný jako v lednici, jen je rozdělen na vnější a vnitřní jednotku, hlavně kvůli účinnosti a hluku. To, co je v chladničce vzadu a v jejích útrobách se nachází v chladicím zařízení ve venkovní jednotce. Je to mřížka nebo výměník výparníku, kompresor a expanzní ventil. Venkovní jednotka je pro vyšší účinnost doplněna o ventilátor, který ochlazuje výparník. Vnitřní jednotka v místnosti obsahuje filtr, ventilátor a výměník tepla – kondenzátor, což je vlastně chladící plocha v chladničce. Dnes si firmy konkurují hlavně designem a kvalitou provedení. Proto, pokud byste se chtěli rozhodnout pro tento systém, důkladně si vyberte značku výrobku a firmu, která vám bude realizovat montáž. Na trhu jsou desítky výrobců klimatizací jako čet, Daikin, ale i výrobci bílé a černé techniky jako Whirlpool nebo Panasonic. V nabídce obchodních řetězců jsou i produkty asijských výrobců, které konkurují hlavně nízkou cenou.

náklady
Řekněme si něco o nákladech na takové systémy. Na ochlazení pouze jedné místnosti, například obývacího pokoje, stačí jedna jednotka s výkonem přibližně 3 kW. Cena se pohybuje přibližně od 20 000 Kč výše. Pro rodinný dům s přiměřenými tepelně technickými vlastnostmi se mohou nainstalovat i tři vnitřní jednotky. Do obývacího pokoje jednotka s výkonem 2,6 kW, do ložnice a dětského pokoje s výkonem 2,3 kW. Předpokládaná částka je okolo 100 000 Kč. K této částce však třeba připočítat cenu propojovacího materiálu – měděné potrubí, elektrické kabely, tepelnou izolaci atd., Za přibližně 700 Kč / m. Cena chladiva závisí na délce rozvodů. Za práci si firma vyúčtuje určitě nad 6 000 Kč a zaměstnáte je na jeden až dva dny. Obecně se to určit nedá, vždy to závisí na konkrétní situace, od rozvodů – zda jsou zasekané do zdi nebo vedené jinak a dalších faktorech. Samozřejmě takové zařízení má i své nároky na provoz. Podle kalkulací některých dodavatelských firem zařízení s uvedeným výkonem má příkon 2,25 kW / h při provozování padesát dnů (přes letní měsíce) a šest hodin za den (není nutné chladit, když nejsme doma) to vychází při tarifu 3,85 Kč / kWh na přibližně 2 600 Kč za sezónu, to znamená asi 52 Kč na den. Systémy multi split jsou principiálně totožné se systémy split. Rozdíl je jen v počtu vnitřních jednotek a v chladicím výkonu systému. Systém sestává z jedné vnější a dvou nebo více vnitřních jednotek. Oba systémy mají výhodu například při stěhování do jiného domu, protože systém lze rozmontovat a přeinstalovat do jiných prostor, jen třeba zvážit, zda se nám to vyplatí. Montáž je také nutné nechat na odbornou firmu, která poskytne záruku na instalatérské práce související s dodávkou zařízení.

Related Articles

- Advertisement -pr clanky

Mohlo by Vás zajímat