Pokračování článku o vytváření prostoru, ve kterém se budete cítit dobře. Tentokrát o výsadbě vegetace a zakládání trávníku.
Příprava před založením vegetačních prvků
Po dokončení technických prvků třeba z pozemku odstranit všechny inertní materiály (stavební odpad, zbytky štěrku, vápna atd.). Vzhledem k tomu, že stavební stroje pozemek velmi zhutnily a vytvořily vrstvy, které nepropouštějí vodu, půda se do hloubky 20 až 40 cm musí rozrušit hlubokou orbou. Odpad třeba odstranit.
chemické odplevelení
Při zakládání zahrady musíme z pozemku důsledně odstranit vytrvalé a jednoleté plevele, zbytky dřevin a jinou nežádoucí vegetaci. Osvědčeným postupem je chemické odstranění plevelů aplikací postřiku systémového neselektivního herbicidu na zelenou část rostliny s co největší listovou plochou (např. Roundub Biaktiv, Glyfogan). Účinek postřiku se projeví nejpozději do 10 až 14 dní a celá rostlina zhnědne a uschne. Chemické odplevelení třeba provést minimálně dvakrát a při aplikaci by mělo postupovat přesně podle přiloženého návodu (třeba přihlížet na teplotu, koncentraci, povětrnostní podmínky).
Množství kořenů a zbytků rostlin se nachází také ve větší hloubce půdy; například hluboko kořenící rostliny jsou chmel, ostružina, přeslička apod. I při převrstvení původního terénu navážkou ornice může nastat situace, že zaplevelení bude výrazné, a proto se nedoporučuje proces odplevelování příliš urychlovat. Negativní následky by se projevily v následující rozvojové údržbě.
Na odplevelený a definitivně vymodelovaný terén, do kterého se uložili všechny potrubní a kabelové systémy, se ještě před založením zahrady doporučuje návoz kvalitní prosátý zahradní substrát v tloušťce 10 až 20 cm. Zahradní substrát je směs ornice, kompostu, rašeliny a jiných organických látek s velmi dobrými růstovými vlastnostmi. Zahradní substráty, ale i ornici lze zakoupit ve specializovaných prodejnách. Průměrná cena ornice je 250 až 300 Kč / t a zahradnického substrátu asi 350 až 550 Kč / t.
Založení vegetačních prvků
výsadba stromů,
výsadba keřů,
založení trávníku (výsevem, uložením travního drnu),
výsadba trvalek a skalniček,
výsadba vodních a bažinatých rostlin,
výsadba letniček, dvouletých rostlin a cibulovin.
výsadba stromů
Nejvhodnějším termínem pro výsadbu stromů je raná jaro a pozdní podzim, ale stromy pěstované v kontejnerech lze sázet téměř celý rok s výjimkou období mrazů.
Velikost jámy na výsadbu stromu by měla být minimálně 1- až 1,5-krát větší než velikost kořenového balu stromu. Aby růst stromu byl kvalitní, půdu třeba z velké části (na 50 až 100%) vyměnit. Vykopanou jámu naplníme zahradním substrátem a ke kořenovému balu je vhodné přidat startovací hnojivo (Osmocote).
Před vysazením stromu třeba udělat redukční řez koruny. Zabrání se tak nadměrnému vypařování vody a podpoří se prokořenění stromu. Vysazen strom se připoutá a uvázat o konstrukci vytvořenou ze tří kůlů, shora spojenou příčnými latěmi. Kmeny listnatých stromů se obalují jutovinovou bandáží, aby se snížilo vypařování. Po vysazení třeba kolem stromu vytvořit mísu na zalévání.
Po ukončení výsadby strom zalijeme 50 až 100 l vody (množství závisí na velikosti stromu), zálivku opakujeme v pravidelných intervalech podle potřeby.
Při výběru stromů bychom se měli poradit se zahradním architektem. Na slovenském trhu je dnes již poměrně bohatý sortiment odrostlých listnatých a jehličnatých stromů v dostatečné kvalitě a množství. Při výběru stromů v okrasných školkách jsou důležité některé základní kvalitativní atributy, jako jsou velikost stromů, výška nasazení koruny, počet přesazení, velikost kořenového balu. Tyto kvalitativní atributy se samozřejmě odrazí na ceně stromů.
Při realizování zahrady se doporučuje vysazovat velké, odrostlé stromy s obvodem kmene 14 až 16 cm a s výškou 300 až 500 cm, aby základní kostra kompozice zahrady rychleji nabývala rysy.
výsadba krov
Na našem trhu je široký sortiment listnatých a jehličnatých keřů. Keře se předpěstovat v kontejnerech nebo se prodávají se zemním balem, případně jako voľnokoreňové rostliny. Větší solitérní listnaté a jehličnaté keře se sázejí s balem do vyhloubené jámy. Technologie výsadby je